Facebook, stres a kvalita života

Facebook stress a kvalita života

Štúdia autorov Bevan a kolektív z roku 2014 skúmala vzťah medzi všeobecne vnímanou úrovňou stresu, kvalitou života, využívaním sociálnych sietí a zverejňovaním dôležitých životných udalostí na Facebooku s cieľom lepšie porozumieť komplexnému vzťahu medzi zverejňovaním online a individuálnym blahobytom. Online prieskum sa vykonal na dospelých používateľoch Facebooku vo veku 18-70 rokov. Výsledky ich štúdie naznačujú, že čím viac času je strávených v spoločenstve na sociálnej sieti, tým je stress väčší a kvalita života nižšia. Dokonca ani špecifické využívanie Facebooku nemalo výrazný vplyv na skúmané premenné. Dohromady tieto zistenia naznačujú, že súčasné zvýšenie rozmanitosti a používania sociálnych médií môže poškodiť pohodu používateľa. Používatelia, ktorí zdieľali dôležité ale zlé správy o svojom zdraví na Facebooku, trpeli vačším stresom a nižšou kvalitou života než tí, ktorí tak neurobili. Ani pri dobrých správach o zdraví neboli preukázne štatistické rozdiely. Čím viac užívateľov nezdieľalo dôležité informácie na Facebooku kvôli dôvodom ako vlastná obrana a nereagujúcim priateľom, tým väčší bol ich stress. Seba-obrana bola tiež negatívne ovplyvnená kvalitou života. Tieto nekonzistentné zistenia možno pravdepodobne čiastočne vysvetliť povahou informácií, ktoré sa zdieľajú.

 

Referencie: 

Bevan, J. L., Gomez, R., & Sparks, L. (2014). Disclosures about important life events on Facebook: Relationships with stress and quality of life. Computers in Human Behavior39, 246-253.

Ilustračný obrázok: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo link: https://www.reuters.com/article/us-facebook-privacy/facebook-suspends-200-apps-over-data-misuse-investigation-idUSKCN1IF18H

About Scicell 96 Articles
SciCell magazín je odborný časopis zaoberajúci sa vedou v každom smere. Články zverejnené v časopise sa vždy opierajú iba o vedecké fakty. Hlavným redaktorom časopisu SciCell magazín je Ing. Lukáš Hleba, PhD.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.