Slovenská veda vs. liečba rakoviny vs. byrokracia a ľudský charakter

 

Filip Rázga, slovenský vedec, aktuálne pracujúci pre SAV – Ústav polymérov prišiel na to ako bojovať s rakovinou efektívnejšie ako si doteraz ktokoľvek vedel predstaviť. Jeho svetový objav ešte nebol verejne publikovaný, no v budúcnosti isto bude. Najväčší problém, ktorý stojí v ceste efektívnejšieho liečenia rakoviny brzdí byrokracia a ľudský charakter. Ako spomína v youtube relácii Infovojna, doterajšia liečba bola postavená na zacielení chemoterapeutík na jediné miesto v bunke, to malo za príčinu nešpecifickú selekciu rakovinových buniek a chemoteraputiká ničili aj zdravé bunky, pretože sa rovnaké cieľové miesto mohlo vyskytovať aj v iných bunkách. Filip Rázga s kolegyňou prišli z unikátnym riešením, zacieliť viacero miest v rakovinovej bunke, ktoré sú pre ňu špecifické a tak vyselektovať iba bunky rakovinové. Tento objav by mohol mať obrovský dopad na liečbu rakoviny v budúcnosti. V ceste však stojí byrokracia, “nedostatok peňazí” a ľudský charakter. Povedzme si však na rovinu, je v dnešnej dobe prioritou dlhodobé liečenie alebo úplné vyliečenie?

 

Celý rozhovor so slovenským vedcom Filipom Rázgom si môžete vypočuť v youtube relácii Infovojna

 

A stručný príspevok z Hlavných správ TA3

 

Obraz o tom ako to funguje vo vede na Slovensku si urobťe sami.

About Scicell 101 Articles
SciCell magazín je odborný časopis zaoberajúci sa vedou v každom smere. Články zverejnené v časopise sa vždy opierajú iba o vedecké fakty. Hlavným redaktorom časopisu SciCell magazín je Ing. Lukáš Hleba, PhD.

1 Comment

 1. Tlačové stanovisko

  BRATISLAVA 4.decembra 2018 – Diskreditácia vyhodených vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa zo strany vedenia stupňuje, na Ústave polymérov sa zámerne falšujú dôkazy. Okrem súdu o vlastníctvo prelomového vynálezu už prípad vyšetruje aj polícia.

  Vynález slovenských vedcov Ing. Filipa Rázgu, PhD. a Mgr. Veroniky Némethovej, PhD. môže prelomovo ovplyvniť liečbu rakoviny napríklad pri chemoterapii, kde selektívne rozpozná choré bunky bez efektu na bunky zdravé. Zatiaľ však namiesto úspechov v medicíne musí prekonávať snahy o jeho privlastnenie, či úplné zmarenie zo strany Ing. Igora Lacíka, DrSc., riaditeľa Ústavu polymérov SAV. Ochranu vynálezu globálneho dopadu sa napriek mnohým prekážkam našťastie podarilo vedcom na vlastné náklady v hodine dvanástej zabezpečiť, a tým ho zachrániť, no samotní vynálezcovia, ktorí boli doteraz vysoko oceňovaní za svoj prínos a prácu na poli SAV, musia okrem sporu o jeho vlastníctvo čeliť aj snahe o likvidáciu ich vedeckej kariéry. „Zatiaľ neúspešné pokusy o privlastnenie si nášho vynálezu vyústili do osobného záujmu pána Lacíka znemožniť nám budúcu kariéru na slovenskom aj českom vedeckom fóre. Za to, že sme si nenechali ukradnúť vynález, ktorý sme na ústav priniesli, aby sme ho testovali, sme teraz verejne očierňovaní a vážne nás to poškodzuje v budúcej kariére na iných projektoch,“ povedal Filip Rázga, vedec a vynálezca.

  Vo veci nezákonného ukončenia ich pracovných pomerov, podali spolu s Veronikou Némethovou žaloby. O samotnom vlastníctve vynálezu už rozhoduje súd v Banskej Bystrici. „Veríme v spravodlivosť, existujú totiž jasné dôkazy, že vynález nevznikol na pôde SAV a teda sa nejedná o zamestnanecký vynález, ako tvrdí verejnosti pán Lacík.“ hovorí Veronika Némethová, vedkyňa a spoluautorka vynálezu.

  O to šokujúcejšie bolo nedávne zistenie vedcov, že práve s týmito dôkazmi sa na ústave nielen manipuluje, dokonca boli súdu predložené ako sfalšované. Preto bolo v tejto súvislosti podané aj trestné oznámenie a falšovanie dokumentácie už rieši polícia. „ Takéto praktiky sú vskutku nechutným vykreslením toho, kam až sú niektorí jednotlivci ústavu ochotní zájsť. Našťastie sa nám podarilo snahu o zničenie kľúčových dôkazov zdokumentovať a polícia už začala vo veci trestné konanie.“ uzatvára JUDr. Miroslav Ivanovič, právny zástupca vedcov.

  Kontakt pre médiá:

  Ing. Filip Rázga, PhD., 0903031518, razga@hotmail.com
  JUDr. Miroslav Ivanovič, 0915767343, office@ivanoviclegal.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.