Weby, ktoré Google nevidí

Myslíte si, že poznáte internet? Stránky ako Facebook, Amazon a Instagram sú len ne povrchu web-priestoru. Internet obsahuje aj celkom iný svet: tzv. Temný Web .

Sú to miesta na internete, kde sú online informácie chránené heslom, zachytené za “platenými stenami” tzv. paywalls alebo vyžadujú špeciálny softvér k prístupu. Podľa niektorých odhadov obsahuje temný web asi 500 krát väčšie množstvo dát ako povrchový web, ktorý väčšina ľudí vyhľadáva každý deň. Aj napriek tomu je takmer úplne mimo vyhľadateľnosti. Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature, Google indexuje nie viac ako 16 percent povrchových webových stránok a vynechá všetky weby vo väčšej hĺbke. Akékoľvek vyhľadávanie zobrazuje iba 0,03 percenta informácií, ktoré existujú online (tzn. jedna z 3 000 stránok). Je to ako rybárčenie v horných 60 centimetroch oceánu. Kde je zbytok?

Veľká časť ne-indexovaného materiálu spoločnosti Deep Web spočíva vo svetových databázach, ako je napríklad LexisNexis alebo patenty patentových úradov. Nájdeme tu však paralelu s ruskou bábikou matrioška, Deep Web obsahuje ďalší skrytý svet, menší, ale s významnou komunitou, kde sa konajú rôznorodé aktivity skryté pred zákonom. Vitajte v temnom webe, niekedy nazývanom Darknet. Je to rozsiahle digitálne podsvetie, kde hackeri, gangstri, teroristi a pedofili prichádzajú obchodovať. V nasledujúcich riadkoch je len zlomok vybraných tovarov a služieb, ktoré sú k dispozícii v rámci najtemnejších kútov internetu.

Veci, ktoré môžete kúpiť

1. Drogy

K dispozícii digitálneho podsvetia nájdete individuálne alebo dealerské množstvo nezákonných a bežných drog každého druhu. Supermarket Silk Road, v súčasnej dobe už uzavretý obchod s drogami, zarobil za 28 mesiacov 200 miliónov dolárov.

2. Falšovaná mena

Falšované peniaze sa značne líšia v kvalite a cene, ale eurá, libry a yeny sú všetky k dispozícii. Za 600 dolárov dostane 2500 dolárov vo falšovaných amerických bankovkách s prísľubom, že splnia všetky bežné testy na pero a ultrafialové lampy.

3. Falošné doklady

Pasy, vodičské preukazy, občianske doklady, falošné doklady, vysokoškolské diplomy, prisťahovalecké doklady a dokonca diplomatické preukazy totožnosti sú na nezákonných trhoch k dispozícii. Nájsť sa dajú na stránkach Onion Identity Services. Vodičský preukaz tu stojí približne 200 dolárov, zatiaľ čo pasy USA alebo Veľkej Británie sa predávajú za niekoľko tisíc dolárov.

4. Strelné zbrane, munícia a výbušniny

Zbrane, ako napríklad ručné zbrane alebo C4 výbušniny sú na temnom webe dostupné rovnako. Dodávatelia dodávajú svoje výrobky v špeciálne tienených obaloch, aby sa zabránilo detekcie zbrane s použitím röntgenového žiarenia alebo posielali svoje zbrane ako zložky skryté v hračkách, hudobných nástrojoch alebo elektronike.

5. Hitmen

Poskytovatelia služieb inzerujú tzv. “trvalé riešenie bežných problémov”. Všetky typy problémov, od súkromných po politické vraždy, nájomný vrahovia prijímajú bitcoin ako platbu a poskytujú fotografický dôkaz o čine.

6. Ľudské orgány

V ešte tmavších kútoch temného webu žiari živý a príšerný čierny trh so živými orgánmi. Obličky môžu priniesť predajcovi až 200 000 dolárov, srdce 120 000 dolárov, pečeň 150 000 dolárov a pár očí 1 500 dolárov.

Nástroje, ktoré živia internetovú kriminalitu

1. Kryptomena

Digitálna hotovosť, ako Bitcoin a darkcoin a platobný systém Liberty Reserve poskytujú pohodlný systém pre užívateľov utrácať peniaze on-line pri zachovaní ich skrytej reálnej identity.

2. Nepriestrelné web-hostingové služby

Niektorí weboví hostitelia uvítajú všetok obsah, neusilujú sa o to, aby poznali skutočnú identitu svojich zákazníkov, prijímajú anonymné platby v bitcoinoch a pravidelne ignorujú žiadosti predvolávacích orgánov.

BITCOINS: Cryptocurrencies ako Bitcoin pomáhajú udržiavať podnikanie Temného webu.

 

3. Cloud Computing

Prostredníctvom hostovania svojho kriminálneho malware s renomovanými spoločnosťami je oveľa menej pravdepodobné, že hackeri budú viditeľný a blokovaný bezpečnostnými systémami. Nedávna štúdia naznačuje, že 16 percent svetových distribučných kanálov, cez ktoré sa šíria malware a kyberútoky vzniklo práve z Amazon Cloud-u.

4. Kriminálny softvér

Menej kvalifikovaní zločinci si môžu kúpiť všetky nástroje, ktoré potrebujú na identifikáciu zraniteľností systému, odcudzenie alebo krádež identity, kompromisných serverov alebo krádež dát. Bol to hacker s takouto súpravou nástrojov, ktorá v roku 2013 napadla cieľový systém predaja Target.

5. Hackeri na prenájom

Organizované syndikáty počítačovej kriminality poskytujú hackerov na prenájom. Skupina China’s Hidden Lynx sa môže pochváliť až 100 profesionálnymi počítačovými fanúšikmi, z ktorých niektorí sú známi tým, že prenikli do systémov Google, Adobe a Lockheed Martin.

6. Viacjazyčné kriminálne kontaktné centrá

Zamestnanci budú hrať akúkoľvek duplicitnú úlohu, ktorú by ste chceli, ako napríklad poskytovanie pracovných a vzdelávacích referencií, iniciovanie bezhotovostných prevodov a odblokovanie hackovaných účtov. Hovor stojí približne 10 USD.

Ako pristupovať k tovaru z Temného Webu

Anonymizácia prehliadača

Tor-short pre The Onion Router – je jedným z niekoľkých softvérových programov, ktoré poskytujú bránu do Temného Webu. Tor presmerováva signály cez 6000 serverových centier, aby skryli pôvod žiadosti o stránku, takže kliknutia na nezákonný materiál je takmer nemožné vystopovať a následne právne potrestať. Používajú sa tajné stránky s príponami .onion – skôr než .com – ktoré sú prístupné iba pomocou prehliadača Tor.

Tajné vyhľadávače

V polovici roku 2014 vytvoril hacker softvér Grams, ktorý sa považuje za prvý distribuovaný vyhľadávač temného webu. Grams umožňuje bývalým zločincom hľadať drogy, zbrane a odcudzené bankové účty vo vnútri skrytého webu. Obsahuje dokonca aj tlačidlo “Cítim sa štastne” a cielené reklamy, na ktorých obchodníci s drogami súťažia o kliknutia.

BUDÚCE ZLOČINY © 2015 od Marca Goodmana

Trestné Wiki

Starostlivo organizované wiki zoznamy skrytých stránok rozložených podľa kategórií, ako sú Hackovanie, obchody, vírusy a drogy. Popisy každého odkazu napomáha zvedavým nováčikom nájsť svoje požadované nelegálne položky.

Skryté miestnosti

Rovnako ako v reálnom svete, aj on-line zločinci, ktorí chcú obchodovať musia byť zaručený predtým, než budú môcť obchodovať. Sieť chatov a diskusných fór, ktoré sú len na pozvanie, skryté za neuvedenými alfanumerickými webovými adresami, poskytuje prístup k najkriminálnejším kruhom.

Tento článok bol upravený z knihy Marca Goodmana ” Future Crimes” , ktorá bola uverejnená vo februári. Pôvodne sa objavil v apríli 2015 vydaní z Popular Science, pod názvom “The Dark web revealed.” Všetok text © 2015 Marc Goodman, publikoval po dohode s Doubleday, tlač Knopf Doubleday Publishing Group, divízie Penguin Random House LLC.

Použitá literatúra: Marc Goodman. 2015. Most of the web is invisible to google. Here’s what it contains. Popular Science. link: https://www.popsci.com/dark-web-revealed

Ilustračný obrázok: Daily News. 2017. Trackers could unmask dark web users who think they are anonymous. In NewScientist.com, Daily news, technology. link: https://www.newscientist.com/article/2126472-trackers-could-unmask-dark-web-users-who-think-theyre-anonymous/

About Scicell 101 Articles
SciCell magazín je odborný časopis zaoberajúci sa vedou v každom smere. Články zverejnené v časopise sa vždy opierajú iba o vedecké fakty. Hlavným redaktorom časopisu SciCell magazín je Ing. Lukáš Hleba, PhD.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.